pondělí 27. července 2015

Dřevokazné houby

Dřevokazné houby jsou houby, které rozkládají živé nebo mrtvé dřevo. Nejvíce zástupců pochází z chorošovitých a nelupenatých hub, ale patří sem i některé i . Armillaria ostoyae (Romagn.) Herink (václavka smrková). Ekologie: parazit i saprofyt.


Roste na: jehličnanech (hlavně na pařezech a kořenech smrku).

Phaeolus schweinitzii (Fr.) Pat. Výskyt: květen až listopad (přetrvává do jara) . Na těchto stránkách naleznete kromě atlasu dřevokazných hub s podrobným popisem 1druhů saprofytických a parazitických hub rostoucích na dřevě, jejich. V další části seriálu o houbách se zaměříme na dřevokazné houby. Jsou to druhy hub, které využívají ke svému růstu neživé organické hmoty.


Mezi houbami rostoucími na stromech nebo jejich pařezech jsou i druhy chutné a velmi dobře využitelné v kuchyni. To z ní činí nejméně náročnou houbu na konkrétní vlhkost v místě, ale také je jedinou, která si svými „provazci“ risomorfami) dovede .

Je jím nejnebezpečnější dřevokazná houba dřevomorka domácí. Protože intenzivně rozkládá celulózu napadá její mycelium nejen dřevo, ale . Z dřevokazných hub se asi každému nejdříve vybaví „choroše“ rostoucí na starých stromech, popřípadě dřevomorka, která rozrušuje trámy starých domů. Výskyt dřevokazných hub je vždy důsledkem nějakého prohřešku proti optimálním podmínkám užívání konstrukce. Podle statistiky specialistů . Popisuje hlavní typy hniloby dřeva a popisuje nejčastěji se vyskytující druhy . Spolu s václavkou nejnebezpečnější parazit smrku. Napadá kořenový systém u zcela zdravých smrků.


Hniloba postupuje středem . V lese ale nerostou pouze houby na smaženici, ale i takové, které ničí dřevo stromů. Takovým houbám říkáme dřevokazné. Ošetření a sanace dřeva - Popis nejčastějších houbovitých škůdců dřeva. Vlastní houby si můžete pěstovat . Plodnice hub vyrůstají na dřevě kmene nebo větších větví.


Rozkládají dřevo a tím snižují jeho mechanické vlastnosti. Hlavním cílem mé bakalářské práce bylo .

Jedlé houby k pěstování na dřevě a na slámě. Hlíva ústřičná, shi take, polnička topolová, jidáčovo ucho nebo . Houby parazitující na živém i mrtvém dřevě. Vyskytují se běžně v přírodě a způsobují například takzvanou bílou a hnědou hnilobu dřeva. Oslabené stromy jsou tak náchylnější k chorobám.


Ve velkém je napadají dřevokazné houby i hmyzí škůdci včetně kůrovce.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky